Hjem Temaer Internasjonal politikk Fortsatt fokus på rakettskjold

Ønsker du tilsendt nyhetsbrev?

Jeg ønsker som folkevalgt å være i aktiv dialog med fagmiljøer, organisasjonsliv og andre interesserte om de saker som er til behandling eller burde vært tatt opp - i bystyret, KS eller andre fora jeg er aktiv.

Jeg sender derfor med jevne mellomrom saker ut på "høring" for å innhente synspunkter eller sender ut nyhetsbrev om saker som er til behandling eller kan være av interesse. Du kan abonnere på dette.

Bestill her

Blogglister

Bloggurat

Blogglisten
Fortsatt fokus på rakettskjold PDF Skriv ut E-post
Internasjonal politikk
søndag 28. februar 2010 03:10
Fortsatt fokus på rakettskjoldAlexander Harang i Norges Fredslag mener det er fiortsatt viktig å ha fokus på rakettskjold, på grunn av

a) At Obama ikke bygger ned, men bygger ut USAs globale rakettskjold
b) At rakettskjoldsaken fortsatt forhindrer nedrustningstiltak
c) At utplassering av rakettskjoldkapasiteter i Europa fortsetter, og at den samme dynamikken vi så i 07-08 gjentar seg i forholdet til Russland.

Se hans dokumentasjon under. Stemmer dette med den kunnskap andre besitter, og hvilke initiativ/tiltak bør det foranledige?


Underbygging nr 1: Skjoldet bygges ikke ned, men ut

Obamas forslag til 2011 budsjett viser at Missile Defense Budget vokser som følger:

• Increase of development funding of $359 million  for the Ground Based Interceptors.

o Plans to construct 38 GBI silos and to buy 56 GBIs.
o A significant reversal from the 30 silos and 44 GBIs from last years request.

• Increase of 249 THAAD (142) and AEGIS SM3 (107) land and sea-based regional missile defense interceptors for a total of 867 by 2015.

• Upgrades of 3 additional Aegis Ballistic Missile Defense Ships.

• Addition of three new Missile Defense programs:

o $256 million for the Land-Based SM3 program that will go to over a $1.0 Billion by  2015.
o $99 million to Directed Energy Programs.
o $67 million for a future space based satellite sensor constellation called Precision Tracking Space System (PTSS) that will go to $1.2 Billion by 2015.

• Increase to $1.47 billion (up $31 million) for the AEGIS program.

• Increase to $1.0 billion (up $52 million) for the Patriot Terminal Defense interceptors and systems.

• Increase to $1.11 billion (up $290 million) for missile defense testing and targets.

• Increase to $319 million (up $63 million) for co-development with Japan on the Sea Based SM3-BlockIIa interceptor.

Se http://www.missiledefenseadvocacy.org/web/page/967/sectionid/553/pagelevel/3/interior.aspx 


Underbygging nr 2: Nedrustning forhindres

Forhandlingene om START III strandet i desember, sannsynligvis på grunn av uenighet om USAs rakettskjoldplaner.

Se hva Putin sier om dette i
http://ca.news.yahoo.com/s/reuters/091229/world/international_us_russia_usa_treaty


Underbygging nr 3: Utplassering av rakettskjold kapasitet i Europa provoserer fortsatt

Konflikten med Russland forverres fortsatt gjennom rakettskjoldutbygging i Europa: fra 29/1:

http://www.thenews.pl/international/artykul124661_russia-will-not-just-watch-patriot-missiles-deployed.html
Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar
mindre tekstfelt | større tekstfelt

busy
 
Kopirett © 2010 Ivar Johansens blogg. Alle rettigheter reservert.
Joomla! er fri programvare utgitt under GNU/GPL License.