Hjem Temaer Internasjonal politikk Nei til frihandelsavtale med Colombia

Twitter internasjonal politikk

Amnesty_Norge
17.5.2012 | 15.00 (Twitter)
Amnesty_Norge: 17.mai er også verdensdagen mot homofobi. En fin dag å stå sammen mot diskriminering av utsatte grupper! Følg link #LHBT
Saih
17.5.2012 | 11.29 (Twitter)
Saih: Ha en god grunnlovsdag og en god internasjonal dag mot homofobi ! 17. mai Følg link
FNsambandet
16.5.2012 | 16.18 (Twitter)
FNsambandet: Vaksinen som dreper pasienten Følg link
Regnskogfondet
16.5.2012 | 14.19 (Twitter)
Regnskogfondet: Brasils president skal snart ta stilling til en ny lov som har dramatiske konsekvenser for regnskogen. Protester her: Følg link
Noradno
16.5.2012 | 13.57 (Twitter)
Noradno: Norad inviterer til folkemøte i Tromsø 30. mai: Hvordan blir fremtidens #bistand? Følg link
Bistandsaktuelt
16.5.2012 | 8.19 (Twitter)
Bistandsaktuelt: RT @hrw: DR Congo: Bosco Ntaganda Recruits Children by Force Følg link
Neitileu
16.5.2012 | 6.03 (Twitter)
Neitileu: Enig og tro til Hellas faller (på kne) Følg link Følg link
KirkensNodhjelp
15.5.2012 | 8.53 (Twitter)
KirkensNodhjelp: Les om vår nye generalsekretærs visjoner for bistand og utvikling i Vårt Land. "Vil ha mer politisk Kirkens Nødhjelp": Følg link
HRSnorge
11.5.2012 | 9.29 (Twitter)
HRSnorge: Can We Talk About This? En forestilling og en debatt du ikke bør gå glipp av Følg link
PalkomUngOslo
9.3.2011 | 17.13 (Twitter)
PalkomUngOslo: Er du ungdom og engasjert i palestinakonflikten bli med oss for å lære mer og bidra til konflikten!

Ønsker du tilsendt nyhetsbrev?

Jeg ønsker som folkevalgt å være i aktiv dialog med fagmiljøer, organisasjonsliv og andre interesserte om de saker som er til behandling eller burde vært tatt opp - i bystyret, KS eller andre fora jeg er aktiv.

Jeg sender derfor med jevne mellomrom saker ut på "høring" for å innhente synspunkter eller sender ut nyhetsbrev om saker som er til behandling eller kan være av interesse. Du kan abonnere på dette.

Bestill her

Blogglister

Bloggurat

Blogglisten

Noen tusen følger meg

Facebook 4674 venner
Facebook   199 abonnenter
Twitter      1256 følgere
Linkedin     864 kontakter
Origo         296 følgere

I tillegg de som følger meg på Valgprat.no, Fri Fagbevegelse, Indymedia.no, SVs nettsider og andre steder.
 
Nei til frihandelsavtale med Colombia PDF Skriv ut E-post
Internasjonal politikk
mandag 07. februar 2011 03:11
Nei til frihandelsavtale med ColombiaColombianere trenger ikke nå først og fremst en frihandelsavtale med Norge, men derimot klare stemmer utenfra som støtter de kreftene i landet som kjemper for menneskerettigheter, bedre arbeidstakerrettigheter og demokrati. Hvis Norge inngår en frihandelsavtale risikerer vi å miste troverdighet og tillit i de delene av det sivile samfunnet som kjemper for menneskerettigheter og demokrati, skriver jeg blant annet i en artikkel i Klassekampen i dag.



Nei til frihandelsavtale med Colombia

Av Ivar Johansen, internasjonal leder i SV

Norge vurderer å inngå en frihandelsavtale med Colombia. SV mener at Norge ikke skal ratifisere frihandelsavtalen med Colombia, slik den nå foreligger.  For det først vil avtalen legitimerer av colombianske myndigheters manglende respekt for menneskerettigheter, arbeidstakerrettigheter og demokrati, og kan fungere som en brekkstang for å få gjennom lignende frihandelsavtaler med USA og EU. For det andre stiller ikke avtalen noen krav og er dårligere når det gjelder arbeidstakerrettigheter og menneskerettigheter enn lignende avtaler fremforhandlet av USA, Canada og EU.

Dessuten har Norge har svært begrensede økonomiske interessert i Colombia, og lite å tape på å ikke ratifisere avtalen.
 
Colombia er et av landene i verden hvor det står dårligst til med menneskerettighetene. Det er det farligste landet i verden å drive fagforeningsvirksomhet. Landet har 4,9 millioner internt fordrevene (10 % av befolkningen) som følge av væpna konflikt. Paramilitære og andre kriminelle grupper har infiltrert staten og politiske partier. 
 
Det er veldokumentert at colombianske myndigheter er ansvarlig for alvorlige og omfattende menneskerettighetsbrudd. Regjeringens politikk har bidratt til å forverre den humanitære krisa i landet. Fagbevegelsen og menneskerettighetsorganisasjoner både i og utenfor Colombia er derfor samstemte i at ingen land bør inngå frihandelsavtaler med Colombia, så lenge ikke det skjer tegn til varige endringer.

Colombia er det landet i verden det blir drept flest fagforeningstillitsvalgte. I 2009 ble 48 fagforeningsaktivister drept. I tillegg mottok flere hundre dødstrusler. Siden de fleste av disse sakene ikke blir etterforsket, er gjerningsmennene ukjente. Colombia har over 4 millioner internflyktninger. De fleste av dem er afrokolombianere, urfolk eller fattige bønder som blir fordrevet fra jorda si, ofte av paramilitære grupper.

Som FN og Human Rights Watch har påpekt gjør den colombianske regjeringen lite for å etterforske slike overgrep og for å beskytte sivilbefolkningen.  Snarere tvert i mot har myndighetene ført en politikk som har bidratt til å stigmatisere og involvere flere sivile i den væpna konflikten. De colombianske sikkerhetsstyrkene er direkte ansvarlig for alvorlige menneskerettighetsbrudd, som utenomrettslige henrettelser og massakre.

Det er tette bånd mellom colombianske styresmakter og ledere av paramilitære grupper og kriminelle bander, herunder narkotikakarteller. Dette ble bekreftet av FNs spesialrapportør 2. juni i år, som slo fast at mye må endres før Colombia kan sies å ha en fungerende rettstat.

Dette er forhold som har bidratt til at lignende frihandelsavtaler med Colombia er blitt lagt på is i USA og er svært kontroversiell i EU. I denne sammenhengen er avtalen svært viktig for den colombianske regjeringen, fordi den kan fungere som en ”politisk brekkstang” og gjøre det lettere å få gjennom avtalene med USA og EU. 

Det blir derimot hevdet at Norge kan få svekket sitt omdømme som forhandlingsmotpart og skade samarbeidet innad i EFTA dersom vi ikke ratifiserer avtalen.  Til det siste kan det innvendes at heller ikke Island har ratifisert avtalen, og det er usikkert når det kommer til å skje. Om Norge skulle velge ikke å ratifisere avtalen vil det ikke være et hindrer for at avtalen kan tre i kraft med de andre EFTA-landene.

Handel har alltid vært og er fortsatt politikk. En ratifisering av handelsavtalen vil bli oppfattet som at Norge legitimerer en regjering som er ansvarlig for grove menneskerettighetsbrudd og som stempler all opposisjon og kritiske røster som terrorister.

Kongressen i USA, som er Colombias nærmeste allierte i regionen, har hittil ikke ratifisert frihandelsavtalen på grunn av den kritiske menneskerettighetssituasjonen i landet og koblingen mellom myndigheter og paramilitære og kriminelle grupper.

For Colombia har EFTA-avtalen derfor større politisk enn økonomisk betydning, i form av å gi den regjeringen den internasjonale legitimiteten den trenger for å få gjennom avtalen i andre land. Ved å ratifisere avtalen vil Norge bidra til å berede grunnen og samtidig undergrave motstanden i land som USA og EU.

Colombianere trenger ikke nå først og fremst en frihandelsavtale med Norge, men derimot klare stemmer utenfra som støtter de kreftene i landet som kjemper for menneskerettigheter, bedre arbeidstakerrettigheter og demokrati. Hvis Norge inngår en frihandelsavtale risikerer vi å miste troverdighet og tillit i de delene av det sivile samfunnet som kjemper for menneskerettigheter og demokrati.

(Klassekampen 7. mars 2011)

Les også hos Fri Fagbevegelse

Følg Ivar Johansen på Twitter eller Facebook.


rssfeed
Tips / del denne saken:
Email Twitter Facebook Myspace aol blogger google Yahoo Origo
Tilbakemelding(0)
Kommentarer (2)Add Comment
...
skrevet av elizabeth Chapman, 07. februar 2011
jeg støtter Ivar Johnsens syn på denne saken.
...
skrevet av Trine Eklund, 10. februar 2011
Det er fortvilet og frustrerende at AP med -statsministeren i spissen - alltid har marked og økonomi som første prioritete på bekostning av mennneskerettigheter og demokrati. Nå også i forhold til Columbia som trenger vår helhjertete støtte i sin kamp for arbeidsrettigheter og ytringsfrihet.

Skriv kommentar
mindre tekstfelt | større tekstfelt

busy
 
Kopirett © 2012 Ivar Johansens blogg. Alle rettigheter reservert.
Joomla! er fri programvare utgitt under GNU/GPL License.
 

Blogg om internasjonal politikk

Ein god og ein dårleg nyheit
forandre verden? 16.5.2012
Som avbrekk i eksamenslesinga har eg delteke på intern-seminar på BI i dag. Temaet som stod på agendaen var politiske protestbevegelsar. David Yanagizawa-Drott  frå Harvard University var mannen som hadde ordet. Den unge og kreative Harvard-øko
17. mai-feiring mot homofobi
16.5.2012
17. mai er Norges nasjonaldag. Det er den dagen vi feirer Norge som selvstendig og demokratisk nasjon, og der vi hyller viktige nasjonale verdier som likeverd, fellesskap og inkludering.  Ut i verden blir dagen feiret som Den internasjonale dage
Faglunsj med Nansen Dialog-nettverket
Norges Fredsråd 16.5.2012
Tid: tirsdag 22. mai, kl. 12–13.30 Sted: Fredshuset, Møllergata 12, 0179 Oslo Nansen Dialog-nettverket vil snakke om sitt arbeid med dialog som konflikthåndteringsmetode i tidligere Jugoslavia. I 15 år har de jobbet med lærere, journalister, un
Al Naqba og slutt på palestinske fangers sultestreik
Fellesutvalget for Palestina 15.5.2012
Palestinske kvinner med bilder av sønner i israelske fengsler. Foto: Elisabet Palerud I dag, 15. mai, markerer palestinere verden over Al Nakba(arabisk for «katastrofen»), dagen da staten Israel ble opprettet i 1948. I kjølvannet av det
Retten til å komme hjem
Palestinakomiteen i Norge 15.5.2012
Av Gada Azam, leder av Palestinakomiteen i Oslo (dette innlegget stod også i Klassekampen 15. mai) Den 15.mai markerer palestinere Al Nakba (katastrofen), mens Israel feirer statens opprettelse. Al Nakba er betegnelsen på fordrivingen av 750 000
#M12 – SOLIDARITETSMARKERING
Attac Norge 11.5.2012
12. mai tar mennesker over hele verden til gatene for å vise sin motstand mot den skjeve fordelingen av ressurser og mot kriseløsningene som har blitt diktert av markedene. Vi ønsker å vise solidaritet med de ungdommene, arbeidsledige, studentene
Intern-diplomati
Norge i verden 10.5.2012
Daglig ringer tyske journalister ambassaden med spørsmål om alt fra norsk samfunns- og kulturliv via turistinformasjon til fargen på prinsesse Ingrid Alexandras sykkel. Inneværende uke har jeg for eksempel bidratt til tysk folkeopplysning ved å
Fredsinitiativet går i 1.mai-toget med EL og IT forbundet
Fredsinitiativet 1.5.2012
Fredsinitiativet går i 1.mai toget sammen med EL og IT forbundet som ifjor. Vår parole er LO-Oslos parole “Norske soldater ut av Afghanistan – nei til angrepskrig” Fredsinitiativet har laget sin 1 mai-løpis i år og vi håper at
Ny landsleder i IKFF
IKFF 26.4.2012
IKFFs landsmøte 21-22 april på Hamar valgte Kirsten Margrethe Tingstad (Lillehammer) til ny landsleder etter Dagmar Karin Sørbøe. Ny nestleder i styret er Edel Havin Beukes (Oslo/Akershus). Landsmøtet vedtok tre uttalelser: 1) Til Stortinget og
The absorption of generic cialis 20 mg is not affected by foods. Before buying cheap viagra india, ask your doctor if your heart is healthy enough for sex.