Hjem Temaer Psykisk helse Oslobarnehagene: ..men Keiseren har jo ingen klær på seg!....

Twitter psykisk helse

NFPH
17.5.2012 | 18.29 (Twitter)
NFPH: Romankonkurrans e om det marginal(isert) e http://t.co/xFt v13rk
MHUngdom
17.5.2012 | 10.29 (Twitter)
MHUngdom: Gratulerer med dagen Norge!
Erfaringskomp
14.5.2012 | 9.32 (Twitter)
Erfaringskomp: Kronikk av Karin Yrvin (@karin_yrvin) : Det er lyst ute http://t.co/Dme TF2Fk

Ønsker du tilsendt nyhetsbrev?

Jeg ønsker som folkevalgt å være i aktiv dialog med fagmiljøer, organisasjonsliv og andre interesserte om de saker som er til behandling eller burde vært tatt opp - i bystyret, KS eller andre fora jeg er aktiv.

Jeg sender derfor med jevne mellomrom saker ut på "høring" for å innhente synspunkter eller sender ut nyhetsbrev om saker som er til behandling eller kan være av interesse. Du kan abonnere på dette.

Bestill her

Blogglister

Bloggurat

Blogglisten

Noen tusen følger meg

Facebook 4674 venner
Facebook   199 abonnenter
Twitter      1256 følgere
Linkedin     864 kontakter
Origo         296 følgere

I tillegg de som følger meg på Valgprat.no, Fri Fagbevegelse, Indymedia.no, SVs nettsider og andre steder.
 
Oslobarnehagene: ..men Keiseren har jo ingen klær på seg!.... PDF Skriv ut E-post
Psykisk helse
fredag 13. januar 2012 03:19
Oslobarnehagene: ..men Keiseren har jo ingen klær på seg!...."Kunnskaps- og utdanningsbyråd Torger Ødegårds visjon om at Oslos barnehager skal bli landets beste er svært ambisiøs. Den kan bli vanskelig å gjennomføre med de dårlige rammebetingelsene Oslos bydeler nå opplever, og med bydelsdirektører som offentlig uttaler at kvaliteten i barnehagene må ned. Som fagforening er vi enige med byråden, selvfølgelig ønsker vi å bidra til at Oslos barnehager blir landets beste – vi er stolte av faget vårt. Dessverre opplever vi at visjoner og virkelighet ikke følger hverandre, og det blir som direktøren vil - kvaliteten går ned. Da hjelper ikke planer og prosjektmandater med gode intensjoner.

Rammeplan for barnehager gir barnehagen et forpliktende samfunnsmandat og stiller store krav til de ansatte i barnehagen. Samtidig ønsker regjeringen at barnehagene skal få en høyere pedagogtetthet. Virkeligheten er at Oslo kommune allerede mangler nærmere 1000 førskolelærere. Dette på tross av rekrutteringsplaner og satsning fra fylkesmannen.

Det er et misforhold mellom nedskjæring på ressurser og de økte kravene til innhold og kvalitet vi nå opplever i Oslobarnehagen. For å bli landets beste barnehage må ressurser ses i forhold til det kvalitative arbeidet vi skal utføre. Og vi i Utdanningsforbundet Østensjø må igjen være det lille barnet i HC Andersens fortelling om keiseren som tør å si ifra om at keiseren går der splitter naken....!" skriver styret i Utdanningsforbundet i bydel Østensjø blant annet.


..men Keiseren har jo ingen klær på seg!....

Av styret i Utdanningsforbundet i bydel Østensjø


Kunnskaps- og utdanningsbyråd Torger Ødegårds visjon om at Oslos barnehager skal bli landets beste er svært ambisiøs. Den kan bli vanskelig å gjennomføre med de dårlige rammebetingelsene Oslos bydeler nå opplever, og med bydelsdirektører som offentlig uttaler at kvaliteten i barnehagene må ned.

Som fagforening er vi enige med byråden, selvfølgelig ønsker vi å bidra til at Oslos barnehager blir landets beste – vi er stolte av faget vårt. Dessverre opplever vi at visjoner og virkelighet ikke følger hverandre, og det blir som direktøren vil - kvaliteten går ned. Da hjelper ikke planer og prosjektmandater med gode intensjoner.

" De lot som om de tok tøiet av veven, de klippet med store sakser i luften, de sydde med nål uten tråd, og da det blev dag, sendte de bud at klærne var ferdige..."

Rammeplan for barnehager gir barnehagen et forpliktende samfunnsmandat og stiller store krav til de ansatte i barnehagen. Samtidig ønsker regjeringen at barnehagene skal få en høyere pedagogtetthet. Virkeligheten er at Oslo kommune allerede mangler nærmere 1000 førskolelærere. Dette på tross av rekrutteringsplaner og satsning fra fylkesmannen.

For å utvikle barnehagen i en bevisst og uttalt retning er det viktig å planlegge, dokumentere og vurdere den pedagogiske virksomheten. Dokumentasjon er tidkrevende, og det blir for liten tid til refleksjon sammen med personalet i en hektisk hverdag. Budsjettkutt som fratar mulighet for å gjennomføre kveldsmøter gjør situasjonen langt verre. Å skulle gjennomføre personalmøter på dagtid kan sammenlignes med å pålegge lærerne personalmøter i undervisningstiden.

Det fremheves av regjeringen at tidlig innsats er av stor betydning, særlig hva angår språkutvikling.

Tidlig innsats krever at man har nok ressurser til personell, materiell og ikke minst tid. Det tar lang tid å tilegne seg et språk, og når stadig flere av barna vokser opp som flerspråklige, krever det lenger tid å tilegne seg norsk. Prosjektmandatet "Oslobarnehagen" viderefører "Alle skal kunne norsk før skolestart". Da spør vi oss om det er byråkraters og politikeres oppfatning at det å lære seg norsk er gjort på den korte perioden enkelte barn er i barnehagen? Og med den bemanningen vi har i dag? Vi opplever at de besluttende parter gjennom sine føringer og bevilgninger ikke vet hva som skal til for at barn skal kunne norsk før skolestart. For det krever bevisste voksne, personlige møter, tid til arbeid i smågrupper, materielle ressurser i form av metodeverktøy, bøker, spill og konkreter.

Det er et misforhold mellom nedskjæring på ressurser og de økte kravene til innhold og kvalitet vi nå opplever i Oslobarnehagen. For å bli landets beste barnehage må ressurser ses i forhold til det kvalitative arbeidet vi skal utføre. Og vi i Utdanningsforbundet Østensjø må igjen være det lille barnet i HC Andersens fortelling om keiseren som tør å si ifra om at keiseren går der splitter naken....!

(Dette er artikkel er 3., og siste artikkel. De foregående kan leses her og her.)

rssfeed
Tips / del denne saken:
Email Twitter Facebook Myspace aol blogger google Yahoo Origo
Tilbakemelding(0)
Kommentarer (1)Add Comment
...
skrevet av Bjørg Hjelmerud Sætre , 13. januar 2012
Kvaliteten på barnehagene i Oslo er et aktuelt tema blant foreldrene. Idenne saken må foreldrene som brukere og betalere av tjenesten stå på for sine barn og være spydspissen i kravet om god kvalitet på tilbudet. Bedre arbeids-og lønnsvilkår for førskolelærere bidrar sikkert til å besette langt flere ledige stillinger i Oslo.

Skriv kommentar
mindre tekstfelt | større tekstfelt

busy
 
Kopirett © 2012 Ivar Johansens blogg. Alle rettigheter reservert.
Joomla! er fri programvare utgitt under GNU/GPL License.
 

Blogger om psykisk helse

Filmflørt uke 20
Retriever:_INDEX_ 17.5.2012
Vi morer oss med å plukke ut de verste og de beste filmtrailerne fra uken som gikk, for denne uken vil vi se Batman dø, og mannen som nesten spiste seg til døde med McDonalds-mat er tilbake for å finne ut hva det vil si å være mann.
Hva kan kalles troverdig og sunn kunnskap?
Helseerfaringer for fremtiden 4.5.2012
Den evidensbaserte medisin med sine systematiske metaundersøkelser, har mange gode sider, og har ført til viktige gjennombrudd og fremskritt for behandling og gode helsetjenester. Samtidig hører det til god dømmekraft å vurdere om den foreliggen
Vi har flyttet
NFPH 17.5.2010
VI HAR FLYTTET HIT Arkivert i:Uncategorized
The absorption of generic cialis 20 mg is not affected by foods. Before buying cheap viagra india, ask your doctor if your heart is healthy enough for sex.